niedziela, 30 czerwca 2013

Opakowania kosmetyczne: plastikowe czy szklane?

Szklane czy plastikowe?
Obecnie producenci kosmetyków zabiegają o to, aby ich produkty dostawały jak najlepsze opakowania. I nie chodzi tu wyłącznie o wygląd i kwestię wizualną, ale o materiał i surowiec, z jakiego są wykonywane opakowania kosmetyczne. Z reguły stosuje się dwa rodzaje: szkło oraz plastyk, z których każdy ma swoje wady oraz zalety.
Przede wszystkim opakowania plastikowe wytwarza się znacznie szybciej i prościej oraz można im nadawać bez problemu dowolny kształt, co nie jest takie proste w przypadku opakowań szklanych. Dodatkowo plastyk jest o wiele bardziej odporny na zniszczenia, nie tłucze się, a kosmetyki w takich opakowaniach można bez strachu nosić w torebce bez obawy o uszkodzenie pojemnika. Z drugiej strony szklane opakowania na kosmetyki są opakowaniami wielorazowego użytku, poddawane recyklingowi i o wiele bardziej estetyczne, nie mówiąc już o ich ogromnej odporności na wstrząsy, ostre przedmioty czy wysokie temperatury. Nie bez przyczyny kosmetyki luksusowych marek mają zawsze opakowania ze szkła lub z dużą jego domieszką.

piątek, 28 czerwca 2013

Co wyróżnia eleganckie opakowania kosmetyków?

Eleganckie opakowania kosmetyków
Dostępne na rynku kosmetyki to tak naprawdę jeden i ten sam produkt, różniący się zazwyczaj albo kilkoma składnikami, albo ceną albo wyłącznie innym rodzajem opakowania. Często więc dochodzi do sytuacji, gdy zamiast kupować kosmetyk tańszy, ale mający identyczne działanie jak jego droższy odpowiednik, wolimy wybrać ten drugi. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź okazuje się banalna – ponieważ działa nasza podświadomość, która nakazuje wybrać nam produkt droższy (renomowany, markowej firmy) lub ukryty w eleganckim, luksusowym i niezwykle estetycznym opakowaniu.
I to właśnie opakowania kosmetyczne są jednym z podstawowych wzorców, dla których sięgamy właśnie po ten a nie inny kosmetyk. Eleganckie opakowania wyróżniają się na tle pozostałych, bo są o wiele lepiej dopracowane, mają lepszą kolorystykę trafiającą do klienta oraz przede wszystkim nieszablonowy, niestandardowy kształt, który przyciąga uwagę. Elegancja takich opakowań to głównie detale wizualne i wzrokowe, na które zazwyczaj łapią się konsumenci. Przykładowo często stosowanym chwytem jest łączenie kolorów czarnego ze srebrnym lub złotym albo nadawanie barwom mocnych, wyrazistych odcieni (krwista czerwień, mocny granat, brudna zieleń).

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Nowoczesny styl opakowań na kosmetyki

Opakowania na kosmetyki i ich styl
Nie jest żadną tajemnicą, że kosmetyki były znane już starożytnym Egipcjanom i Chińczykom, a pozostałości po różnego rodzaju pudrach kosmetycznych używanych przed naszą erą spotykane są na terenie Włoch, Grecji oraz Hiszpanii. Oczywiście starożytni nie mieli do dyspozycji takich możliwości technologicznych jak obecnie, a jednak mimo to potrafili wytworzyć całkiem zgrabne i funkcjonalne opakowania kosmetyczne.
Ograniczały się one co prawda do glinianych puzderek (później metalowych słoiczków) i buteleczek, ale mimo to doskonale przechowywały dany kosmetyk (a nawet perfumy), zachowując przy tym wszystkie jego właściwości. Współcześnie nowoczesny styl opakowań kosmetycznych pozwala na wypracowanie o wiele bardziej zaawansowanych pod względem kształtu modeli butelek, słoików, pudełeczek czy tubek na kremy. Dzięki takiej różnorodności kosmetyki są przechowywane w jeszcze lepszych warunkach, co ważne dostosowanych do konsystencji samego kosmetyku. Nowoczesność opakowań przejawia się nie tylko w ich różnorodności, ale przede wszystkim w kształcie czy wyglądzie. Coraz popularniejsze są kosmetyki umieszczane w specjalnych, profilowanych opakowaniach, imitujących jakiś konkretnych kształt – niekoniecznie standardowej figury geometrycznej.

czwartek, 20 czerwca 2013

Opakowania z dozownikami

Butelka z dozownikiem
Przyjmując przeróżne formy i konsystencje kosmetyki są umieszczane w różnych opakowaniach, a co za tym idzie, te ostatnie muszą najpierw uzyskać odpowiedni kształt. Muszą być również właściwie zabezpieczone przed ewentualnym wyciekiem perfum, maści czy kremu oraz chronić kosmetyki przed stratą ich właściwości zapachowych. Najczęściej stosowanym opakowaniem kosmetycznym są opakowania z dozownikami.
Wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji dezodorantów oraz antyperspirantów, ale także przy produkcji eleganckich perfum. Dozowniki są wtedy oddzielnie umieszczane na szyjkach butelki, ponieważ trzeba najpierw odpowiednio dostosować je pod względem wielkości oraz przepustowości. Zbyt duża dawka perfum może bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc, zaś zbyt mała nie będzie praktycznie w ogóle dostrzegalna. Dodatkowo dozowniki pianotwórcze mają zastosowanie przy pojemnikach butelkowych na mydło w płynie, które coraz częściej zastępuje kostkowe. Opakowania do kosmetyków renomowanych mają już wbudowane dozowniki, co zapobiega np. uzupełnianiu pustego pojemnika o samą zawartość. Chroni to klientów przed nielegalnym procederem sprzedawania podrabianych kosmetyków lub nielegalnego rozlewania podrabianych perfum.

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Opakowania do kosmetyki kolorowej

Opakowania cieni do powiek
Kosmetyki większości osób kojarzą się przede wszystkim z przeróżnymi kremami, pomadkami, tuszami do rzęs i pudrami, ale również z dezodorantami, mydłami, kremami depilacyjnymi a nawet mydłami. I są to skojarzenia bardzo poprawne i logiczne, chociaż omijające bardzo ważny rodzaj kosmetyków, jakimi są cienie do powiek. Są one ważne nie tylko ze względu na swoją rolę, jaką odgrywają w upiększaniu wyglądu, ale również ze względu na fakt, że zamieszcza się je w bardzo specyficznych opakowaniach do kosmetyki kolorowej.
Kosmetyki takie zaliczane są bezpośrednio do grupy kosmetyków makijażowych. Opakowania na nie wyposażone są więc nie tylko w same cienie (rozmieszczone w małych przegródkach), ale też w pędzelki, lusterko i gąbki oraz płatki do demakijażu. Wyposażenie takiego opakowania zależy oczywiście bezpośrednio od samego producenta – czasami jest to tylko sam plastykowy pojemnik z przegródkami, innym razem z kolei zawiera nawet kilka dodatkowych elementów. W przypadku opakowań do kosmetyki kolorowej większą wagę przykłada się do wewnętrznego wyglądu a nie do tego, jak prezentują się one na zewnątrz, bo z reguły tworzone są według jednego i standardowego wzoru płaskiego, prostokątnego pudełka.

czwartek, 13 czerwca 2013

Rodzaje opakowań kosmetycznych

Rodzaje opakowań do kosmetyków
Kupujemy je codziennie w różnych formach, kształtach, wymiarach i z przeróżną zawartością – opakowania kosmetyczne zawierające kremy, maści, płynne perfumy, mydła, tusze i pudry towarzyszą praktycznie każdej kobiecie i coraz większej ilości panów. Różnorodność opakowań na kosmetyki sprawia jednak, że ich odróżnianie od siebie jest znacznie łatwiejsze a wręcz staje się często intuicyjne.
Przykładem opakowań kosmetycznych są przede wszystkim różnego rodzaju butelki (szklane lub plastykowe), tubki, słoiczki, opakowania do kosmetyki kolorowej (cieni do powiek), nasadki (do opakowań błyszczyków), opakowania do pudrów, typu mini roll-on, pojemniki z pompkami pianotwórczymi, butelki z dozownikami. Tak naprawdę jednak konkretna ilość rodzajów opakowań kosmetycznych jest trudna do oszacowania – wciąż bowiem tworzone są nowe rozwiązania (łączące ze sobą nawet kilka modeli opakowań), które mają nie tylko ułatwiać korzystanie z kosmetyków, ale również ułatwiać ich oszczędzanie czy prawidłowe dozowanie.

poniedziałek, 10 czerwca 2013

Dlaczego opakowania kosmetyczne są takie ważne?

Rola opakowań kosmetycznych
Kosmetyków używają wszyscy, niezależnie od swojej płci czy wieku – mogą być one pod postacią eleganckich perfum, jak i zwyczajnego mydła, które stosuje się każdego dnia. Co jednak decyduje o tym, że wolimy wybrać taki a nie inny kosmetyk? Jego zawartość, skład, marka i producent, cena czy może estetyczne i ciekawe opakowania?
Okazuje się, że zaraz za marką kosmetyku o wyborze konkretnego preparatu decyduje właśnie jego opakowanie – wygląd, kolor a nawet kształt mają bardzo duży wpływ na to, czy klient zdecyduje się zakupić dany krem, dezodorant, tusz do powiek czy też przejdzie wobec nich kompletnie obojętne. Z tego powodu producenci kosmetyków przykładają ogromną wagę do wyglądu ich opakowań. Przykładowo zupełnie inaczej będzie prezentował się krem do rąk w plastykowym, okrągłym pojemniku niż w zwyczajnej tubce, która kojarzy się raczej z pastą do zębów a nie kremem nawilżającym. Taka sama zasada działa też w przypadku różnego rodzaju antyperspirantów w butelkach, które traciłyby swoją moc marketingową, gdyby nagle umieścić się w wielkich dwulitrowych butlach. Forma opakowania niejednokrotnie wskazuje bowiem, z jakim kosmetykiem mamy do czynienia i jakie jest jest właściwe przeznaczenie do użytku.

środa, 5 czerwca 2013

Rola kolorów w opakowaniach kosmetycznych

Jak kolor opakowania wpływa na kosmetyk?
Producenci kosmetyków zaskakują nas dzisiaj nie tylko niesamowitym składem swoich preparatów (który nierzadko zawiera substancje o dziwnych nazwach, nieznanych dotąd społeczeństwu). Rolę w marketingu sprzedażowym prócz chwytliwych nazw kosmetyków i ich składów odgrywa również ciekawie zaprojektowane opakowanie. Bez względu na to, czy jest ono w kształcie butelki, słoiczka, sztyftu czy małego pudełeczka, liczy się fakt dobrania odpowiedniej kolorystyki.
I tak przykładowo kosmetyki, które są promowane jako eleganckie i klasyczne, mają zazwyczaj opakowania w ciemnych kolorach, gdzie dominuje wręcz czerń, mocny odcień szarości albo granat. Kosmetyki „lekkie”, w tym perfumy i kremy, są z kolei wyposażone w opakowania w barwach niezwykle jasnych, nawet jaskrawych, rzadziej w pastelowe, mdłe odcienie. W tym wypadku liczy się bowiem to, aby ewentualny klienta (klienta) jak najszybciej dostrzegł dany kosmetyk na półce wśród dziesiątek innych egzemplarzy od konkurencyjnych firm. Kolor opakowania kosmetycznego sugeruje często również samego producenta – w świadomości konsumentów utrwala się bowiem sposób kojarzenia barwy z producentem, np. marka X ma opakowania kosmetyków w kolorze czerwonym, a marka Y w niebieskim.

niedziela, 2 czerwca 2013

Ciekawe opakowania kosmetyczne od AVON

Kosmetyki z katalogu AVON
Trudno przecenić rolę, jaką przy sprzedaży kosmetyków odgrywa samo ich opakowanie. Im bardziej ciekawe, kolorystyczne, tym większa jest szansa, że szybciej zostanie zauważone przez potencjalną klientkę. Z podobnego założenia wychodzą producenci kosmetyków sprzedawanych w katalogach AVON. Tutaj jednak w grę wchodzi nie tyle kształt opakowania, choć on również jest ważny, co jego wygląd estetyczny, związany z kolorystyką, naklejkami i ewentualnymi etykietami naklejanymi na pojemnik.
W miesiącach letnich katalogi AVON są dominowane przede wszystkim przez różnego rodzaju kosmetyki służące albo do wspomagania opalania, albo chroniące przed szkodliwymi skutkami promieni UV. Tym samym pole do popisu mają projektanci opakowań kosmetycznych, którzy tworzą je w coraz bardziej abstrakcyjnych wzorach (np. dozownik w kształcie słońca z promieniami). Podobnie dzieje się w przypadku wszelkich nadruków na takich opakowaniach, które w tych miesiącach są tworzone w jasnych barwach – żółtej, pomarańczowej, delikatnej czerwieni i błękitu, kojarzącymi się bezpośrednio z ciepłym latem. Bez zmian pozostają natomiast szklane opakowania po perfumach, które są jedynie lekko modyfikowane pod względem swojego kształtu.