poniedziałek, 8 lipca 2013

Popularne kosmetyki w nieszablonowych opakowaniach

Nieszablonowe opakowania kosmetyków
Renomowane marki kosmetyków i ich producenci przyzwyczajają swoich klientów do tego, że dany kosmetyk wydawany jest w jednym i tym samym opakowaniu. Co prawda co jakiś czas zmienia się np. lekko kolorystyka opakowania, tubka, butelka lub słoiczek stają się nieco mniejsze lub większe, ale ogólny kształt pozostaje bez zmian. Tym niemniej zaskoczeniem dla konsumentów jest nagłe zmienienie kompozycji i wyglądu opakowania, co ma coraz częściej miejsce zwłaszcza wśród czołowych marek.
Popularne kosmetyki często wędrują do nieszablonowych opakowań ze względu na zmianę brandingu marki, chęć jej odświeżenia czy po prostu w celu uzyskania lepszego efektu marketingowego. Można sobie wyobrazić na przykład sytuację, w której znany w Polsce krem Nivea nagle otrzymałby szklane opakowanie w kształcie kwadratu i o pojemności trzykrotnie większej niż obecnie. To samo tyczy się też na przykład dezodorantu spod szyldu Rexona, który zamiast plastikowej lub metalowej butelki otrzymuje nagle szklaną i bez żadnego dozownika. Są to oczywiście przykłady dość skrajne, ale doskonale obrazujące sposób przemiany opakowań kosmetyków, jaka ma miejsce wśród wielu zagranicznych marek. I bardzo możliwe, że ten trend zmian wkrótce znajdzie poklask i u naszych rodzimych producentów, szukających nowości i zmian.

czwartek, 4 lipca 2013

Kształty kosmetycznych opakowań

Kształty opakowań na kosmetyki
Gdyby zapytać pierwszą napotkaną na ulicy kobietę o to, z jakim kształtem kojarzą się jej opakowania kosmetyczne, odpowiedź zapewne dotyczyłaby albo butelki, albo słoiczka. To całkiem naturalne, ponieważ ogromna część kosmetyków ląduje właśnie w takich opakowaniach. Rzadziej we flakonikach (to już domena typowych perfum), pudełeczkach, tubkach, opakowaniach roll-on i mini roll-on czy w opakowaniach ze specjalnymi dozownikami albo z pompkami pianotwórczymi.
Kształty opakowań kosmetycznych nie biorą się jednak z niczego – najpierw ktoś je musi wymyślić i zaprojektować, a dopiero później wędrują one do regularnej produkcji i wypełniane są różnorodnymi kosmetykami. Pojemność opakowań również nie zależy od zwykłego widzimisię producenta, wręcz przeciwnie, dyktowana jest przede wszystkim względami marketingowymi i wizualnymi. Zupełnie inaczej prezentuje się małe opakowanie kosmetyku w słoiczku a zupełnie inaczej jego kilkukrotnie większy odpowiednik. Kształt opakowania wynika bezpośrednio z tego, jaką będzie ono miało zawartość, czyli jaki kosmetyk będzie w przyszłości zawierało. Trudno np. maść umieścić w 200 mililitrowej butelce z dozownikiem, a antyperspirant w pudełeczku zamykanym na zatrzask.

poniedziałek, 1 lipca 2013

Kto projektuje opakowania kosmetyczne?

Projektowanie opakowań kosmetycznych
Sięgając po jakikolwiek kosmetyk – czy to ze względu na jego nazwę, markę, cenę, kolorowe opakowanie – zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, kto te opakowania projektuje. Więcej miejsca zajmuje problem producenta, czyli kto dany kosmetyk stworzył, kto opatentował, kto wypuścił na rynek i w końcu pod czyją marką są sprzedawane. Opakowania i ich twórcy schodzą zaś na dalszy plan.
Tymczasem badania socjologów i marketingowców pokazują, że rola opakowań kosmetycznych jest niezwykle duża i to od niej zależy głównie, czy klient w ogóle po dany kosmetyk sięgnie. Dlatego ważne jest, aby opakowanie zostało zaprojektowane we właściwy sposób, z naciskiem na swoją wartość marketingową – nikt przecież nie kupi kosmetyku w byle jak zaprojektowanej butelce, w wyszczerbionym słoiczku czy w opakowaniu, którego etykieta składa się wyłącznie z białego tła i czarnych napisów. Kształt opakowania jest równie ważny co jego kolor – na podstawie wyglądu często kosmetyki są wręcz identyfikowane. Np. duże butelki z plastiku jednoznacznie kojarzą się z szamponem, małe słoiczki to z kolei domena maści, a roll-on to znów opakowanie kojarzone z kosmetykami do makijażu. Osoba projektująca opakowania kosmetyczne powinna być więc nie tylko specjalistą grafikiem, ekspertem od wizualizacji, ale również świetnym marketingowcem.